Витяг зі статті: "Гринь О. Народний лікарський порадник .-№15.-С.19-62."

У госпітальних умовах квітковий пилок з лікувальною метою був використаний вперше уперше в паризькій клініці в 1956 р. Ленормгном і Шовеном.

Хімічний склад пилка різних рослин різний. Пилок багатьох рослин містить воду (5— 35%), кремній, сірку, хлор, мідь, кобальт, натрій, залізо, алюміній, кальцій, магній, калій, марганець, фосфор, барій, срібло, цинк, хром, стронцій, молібден, миш'як, кадмій, платину, золото, олово, паладій, вольфрам та ін.

У складі пилка містяться різні білки (7— 30%), у тому числі ферменти (каталаза, амілаза, інвертаза, аденозинтрифосфотаза),вуглеводи, лецетин, гормони, пігменти , коферменти, 21 амінокислота, усі відомі вітаміни (крім В12), дезоксирибоза і інші біологічно активні речовини вуглеводи. В пилку виявлено більш 50 різних біологічно активних речовин, що роблять різнобічну дію на організм людини.

Таким чином, пилок — це природний концентрат усіх необхідних для нормального розвитку організму речовин.

Збір пилка бджолами здійснюється головним чином ранком. Кожну комірку бджоли заповнюють пилком приблизно на 2/3, а зверху заливають медом. Позбавлений доступу повітря пилок за рахунок ферментів слини бджіл і меду піддається шумуванню і перетворюється в так називаний бджолиний хліб — пергу. Хоча бджоли готують пергу з пилка, їх якісний і кількісний склад не однорідний, відмінність перги від пилка полягає в тому, що складові частини перги легше засвоюються живими організмами (наприклад, бджолами). Відмінність пилка від перги складається ще й у тім, що перга по хімічному складі більш різноманітна. Порівняльний хімічний склад пилка і перги приведений у таблиці.

Таблиця 1

Порівняльний хімічний склад пилка і перги, %

Склад

Пилок

Перга

Білкові речовини (протеїни)

24

22—30

Цукор

18,5

35,0

Жири і жироподібні речовини

3.8

1,6

Молочна кислота й ін.

0,5

3,06

Ферменти

Каталаза, амілаза, інвертаза

Вітаміни

Всі крім В 12

В,В1,C,Д,Е,К

Гормони

Є

Є

Мінеральні речовини

2,5

2,45

Впровадженню пилка і перги в медичну практику сприяв і аналіз результатів обстеження довгожителів у нашій країні академіком Н. Ціціним. Було замічено, що більшість з довгожителів — бджолярі, що щодня вживали пилок і їжу.

У перших роботах вивчалася можливість використання пилка і перги як лікувальні препарати при недостатності білкового харчування і при недокрів'ї.

При прийомі усередину перги в суміші з медом (у відношенні 1:1) поліпшується робота кишечнику і загальний стан організму.

У Німецькій Демократичній Республіці дітям, що бідують у посиленому харчуванні, дають мед разом з вершковою олією, пилком і пергою. У перзі і пилку дуже багато вітаміну А. Недарма пергу в НДР використовують як сировину при промисловому одержанні вітаміну А.

Пилок і перга ефективні при ряді захворювань шлунково-кишкового тракту (наприклад, при колітах), при ендемічному зобі, при неврозах, депресивних станах, безсонні, подагрі.

Але головна дія пилка і перги - загальнотонізуючий ефект. При прийомі пилка і перги підвищується м'язова сила, стимулюється розумова діяльність, поліпшується апетит, підвищується настрій, виснажені хворі швидше поправляються. А тому пилок і перга можуть застосовуватися не тільки як лікувальні засоби, але і як дієтичні продукти, багаті білковими речовинами, вуглеводами, вітамінами і мікроелементами.

Відзначено тонізуючу дію пилка при деяких видах статевої слабості чоловіків.

Дуже корисно пилок впливає на шкіру обличчя, має живильними і властивості, що регенерують, попереджає появу зморщок. В даний час пилок широко використовується в косметиці для виготовлення різних кремів.

Ленорман проводив клінічні спостереження , які переконали його , що пилок робить, виявляє, чинить ефективно діє на ниркові ускладнення, що наступають настають в результаті внаслідок запальних процесів в кишечнику. Той же автор встановив,, що пилок є з'являється, являється хорошим добрим біологічним стимулятором при лікуванні людей, які передчасно постаріли. Були проведені дослідження, які показали позитивний вплив пилку на ліпідний обмін у хворих на атеросклероз.

Щоденний прийом пилку двічі в день перед їжею їдою по чайній ложечці протягом місяця пацієнтами літнього віку з атеросклерозними скаргами надав сприятливий ефект на симптоматику хвороби і на дані лабораторних біохімічних досліджень. Встановлена установлена ясно виражена тенденція до зниження підвищеного холестерину і беталіпопротеїна в сироватці.

Особливо ефективним виявилося лікування пилком хворих, страждаючих аденомічною неврастенією.


Гринь О. Народний лікарський порадник .-№15.-С.19-62.
Бесплатная доставка при заказе от 150 грн
Лечебные продукты пчеловодства. Ум да здоровье дороже всего.